Ted Lapidus (vlastním jménem Edmond Lapidus) se narodil 23. června 1929 v Paříži, kde jeho otec, ruský emigrant, pracoval jako krejčí. Chtěl se stát lékařem, ale protože neměl dostatek peněžních prostředků, vydal se ve stopách otce. Učňovská léta strávil u Diora.

Ted Lapidus byl návrhářem, který začínal v 50. letech a byl první, kdo přinesl vojenské a safari prvky. Vlastní modní salón představil v roce 1951. O sedm let později otevřel první butik na Rue Marbeuf v Paříži. Proslavil se návrhy oblečení ve stylu safari, unisex či vojenskými bundami. Ted Lapidus se také velmi zasloužil o to, že se z modrých džínů stala běžná součást každodenního oblečení.

Největší slávu si Ted Lapidus užil v 60. letech, kdy oblékal Brigittu Bardot či Beatles. Mezi jeho obdivovatele patřili Alain Delon, Jean Paul Belmondo, Jane Fonda a tehdejší hvězda pop music Françoise Hardy. Byl první, kdo představil Twiggy v kalhotovém kostýmu a uvázal jí na krk vázanku.

Ted Lapidus byl muž, který demokratizoval francouzskou módu. Učinil ji dostupnou každému. Stalo se tak v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy se Ted Lapidus poprvé představil se svými odvážnými vizemi. ,,Ve Francii nyní dcery nosí to, co jejich matky, a synové to, co jejich otcové," podivoval se Ted Lapidus v interview v roce 1964, když představoval svoji první konfekční kolekci v Macy's. "To musí přestat!" Svět módy obrátil naruby. Měl neotřelé nápady. Proslavil se hlavně oblečením ve stylu safari a unisex, vojenskými bundami pro ženy.

První kolekce, kterou představil v Londýně, byla zpracovaná na téma "My Fair Lady". Později si v britské metropoli otevřel na známé Bond Street obchod. Svým zákazníkům tehdy vzkázal: "V mých modelech budete vypadat štíhlejší a o deset let mladší."
Koncem šedesátých let byl velmi populární v Izraeli. Tamní vláda si jej totiž vybrala jako "supervizora" izraelské módy. Jak uvedl britský list The Guardian, polovina oblečení, kterou Izrael v té době vyvážel, byla z dílny Teda Lapiduse.

Známé jsou například jeho uniformy pro ženy v izraelské armádě.

Osvědčil také obchodního ducha. V roce 1963 se spojil s výrobcem Belle Jardinierem a ten prodával jeho konfekční oděvy za přijatelné ceny ve svých 250 obchodech po celé Francii. Bez ohledu na tuto skutečnost byl Ted Lapidus v tomto roce přijat do prestižní francouzské La Chambre Syndicale de la Haute Couture, která sdružuje nejpřednější módní tvůrce. Představitelé instituce ocenili, že jeho perfektně ušité oblečení padlo každému. Dobře v něm vypadali i lidé, kteří neměli dokonalou postavu.

Na sklonku sedmdesátých let však začala Lapidusova sláva pohasínat, pomalu opouštěl svět módy jako návrhář a začal se naplno věnovat obchodu. Franšízoval své butiky rozeseté po světě a také propůjčoval své jméno výrobcům hodinek, slunečních brýlí, šperků a parfumérie. Nejvíce se proslavil parfém s názvem Ted Lapidus, který byl vyvinut ve spolupráci se společností L'Oréal a dodnes se velmi dobře prodává. S návrhy ale nepřestával. Připravil třeba sadu uniforem pro leteckou společnost China Airlines. Říká se, že jeho služeb využil také milovník stejnokrojů, irácký prezident Saddám Husajn.

V roce 1989 předal firmu synovi Olivierovi. Ten se od té doby pokouší prosadit ve světě módy jako návrhář, na velký úspěch ale zatím čeká. Ted Lapidus zemřel v roce 29. prosince 2008 v Cannes. V současné době se firma soustředí na výrobu módních doplňků a také brýlí.

Fotogalerie

/album/fotogalerie7/ted-lapidus-2008-image-243-jpg/
/album/fotogalerie7/ted-lapidus-2009-novy-image-382-jpg/
/album/fotogalerie7/tl907-jpg/

Vyhledávání

Miloslav Horáček - brýlové obruby © 2009 - 2018 Všechna práva vyhrazena.

www.horacek-bryle.cz